WPGlobus Multilingual - en to id_ID translation catalogue (192 entries)

note: / Plugin Description
en: A WordPress Globalization / Multilingual Plugin. Posts, pages, menus, widgets and even custom fields - in multiple languages!
id_ID: Plugin Globalisasi / Multilingual WordPress. Pos, halaman, menu, widget dan bahkan bidang kustom - dalam banyak bahasa!

en: Guide
id_ID: Panduan

en: WPGlobus Help Desk
id_ID: Meja Bantuan WPGlobus

en: Quick Start
id_ID: Mulai cepat

note: / Do not translate
en: Settings
id_ID: Pengaturan

en: Attention: the Multibyte String PHP extension (`mbstring`) is not loaded!
id_ID: Perhatian: ekstensi PHP String Multibyte (`mbstring`) tidak dimuat!

en: The mbstring extension is required for the full UTF-8 compatibility and better performance. Without it, some parts of WordPress and WPGlobus may function incorrectly. Please contact your hosting company or systems administrator.
id_ID: Ekstensi mbstring diperlukan untuk kompatibilitas UTF-8 penuh dan kinerja yang lebih baik. Tanpa itu, beberapa bagian WordPress dan WPGlobus mungkin tidak berfungsi dengan benar. Silahkan hubungi perusahaan hosting atau administrator sistem anda.

en: Go to WPGlobus Settings
id_ID: Buka Pengaturan WPGlobus

en: Easy as 1-2-3:
id_ID: Mudah seperti 1-2-3:

en: Go to WPGlobus admin menu and choose the countries / languages;
id_ID: Buka menu admin WPGlobus dan pilih negara / bahasa;

en: Enter the translations to the posts, pages, categories, tags and menus using a clean and simple interface.
id_ID: Masukkan terjemahan ke posting, halaman, kategori, tag dan menu menggunakan antarmuka yang bersih dan sederhana.

en: Switch languages at the front-end using a drop-down menu with language names and country flags.
id_ID: Beralih bahasa di front-end menggunakan menu drop-down dengan nama bahasa dan bendera negara.

en: Links:
id_ID: Tautan:

en: Contact Us
id_ID: Hubungi kami

en: Please give us 5 stars!
id_ID: Tolong beri kami 5 bintang!

en: WPGlobus does not translate texts automatically!
id_ID: WPGlobus tidak menerjemahkan teks secara otomatis!

en: There are many translation companies and individual translators who can help you write and proofread the texts.
id_ID: Ada banyak perusahaan terjemahan dan penerjemah individual yang dapat membantu Anda menulis dan mengoreksi teks.

en: When you choose a translator, please look at their native language, country of residence, specialization and knowledge of WordPress.
id_ID: Bila Anda memilih penerjemah, silakan lihat bahasa ibu, negara tempat tinggal, spesialisasi dan pengetahuan mereka tentang WordPress.

note: / translators: %s are used to insert HTML link. Keep them in place.
en: We are planning to maintain a %s list of translators %s on the WPGlobus website. This is not an endorsement, just a courtesy. Please contact them directly and let us know how did it work for you!
id_ID: Kami berencana untuk mempertahankan daftar %s penerjemah %s di situs WPGlobus. Ini bukan sebuah pengesahan, hanya sopan santun saja. Silahkan hubungi mereka secara langsung dan beritahu kami bagaimana cara kerjanya untuk Anda!

en: Important notes:
id_ID: Catatan penting:

en: WPGlobus only supports the localization URLs in the form of <code>example.com/xx/page/</code>. We do not plan to support subdomains <code>xx.example.com</code> and language queries <code>example.com?lang=xx</code>.
id_ID: WPGlobus hanya mendukung URL lokalisasi berupa <code>example.com/xx/page/</code>. Kami tidak berencana untuk mendukung subdomain <code>xx.example.com</code> dan kueri bahasa <code>example.com?lang=xx</code>.

en: Some themes and plugins are <strong>not multilingual-ready</strong>.
id_ID: Beberapa tema dan plugin <strong>tidak multibahasa-siap</strong>.

en: They might display some texts with no translation, or with all languages mixed together.
id_ID: Mereka mungkin menampilkan beberapa teks tanpa terjemahan, atau dengan semua bahasa dicampur bersama.

note: / translators: %s are used to insert HTML link. Keep them in place.
en: Please contact the theme / plugin author. If they are unable to assist, consider %s hiring the WPGlobus Team %s to write a custom code for you.
id_ID: Silahkan hubungi penulis tema / plugin. Jika mereka tidak dapat membantu, pertimbangkan untuk %s menyewa Tim WPGlobus %s untuk menulis kode khusus untuk Anda.

en: View free and premium WPGlobus extensions
id_ID: Lihat ekstensi WPGlobus gratis dan premium

en: Multilingual Everything!
id_ID: Multilingual semuanya!

en: WPGlobus is a family of WordPress plugins assisting you in making multilingual WordPress blogs and sites.
id_ID: WPGlobus adalah keluarga plugin WordPress yang membantu Anda dalam membuat blog dan situs WordPress multibahasa.

en: Remove the WPGlobus settings (not recommended)
id_ID: Hapus pengaturan WPGlobus (tidak disarankan)

en: Clean-up Tool
id_ID: Alat Pembersih

en: Support
id_ID: Mendukung

en: WARNING: this operation is non-reversible. It is strongly recommended that you backup your database before proceeding.
id_ID: PERINGATAN: operasi ini tidak dapat dibalikkan. Sangat disarankan agar Anda membuat backup database Anda sebelum melanjutkan.

en: This tool should be used only if you plan to completely uninstall WPGlobus. By running it, you will remove ALL translations you have entered to your post, pages, etc., keeping only the MAIN language texts. Please make sure that all entries have some content in the main language. Otherwise, you might end up with empty titles, no content, no excerpts, blank comments and so on.
id_ID: Alat ini hanya boleh digunakan jika Anda berencana untuk benar-benar menghapus WPGlobus. Dengan menjalankannya, Anda akan menghapus SEMUA terjemahan yang telah Anda masukkan ke posting, halaman, dll., Anda hanya menyimpan teks bahasa UTAMA. Pastikan semua entri memiliki beberapa konten dalam bahasa utama. Jika tidak, Anda mungkin berakhir dengan judul kosong, tidak ada konten, tidak ada kutipan, komentar kosong dan sebagainya.

note: / translators: %1$s - language name, %1$s - language code. Do not remove.
en: The main language is currently set to %1$s (%2$s). ALL TEXTS THAT ARE NOT IN %1$s WILL BE DELETED! To change the main language, please go to Settings.
id_ID: Bahasa utama saat ini ditetapkan ke %1$s (%2$s). SEMUA TEXTS YANG TIDAK DI %1$s AKAN DIHAPUS! Untuk mengubah bahasa utama, buka Pengaturan.

en: You are about to clean the content of the following database tables:
id_ID: Anda akan membersihkan isi tabel database berikut:

en: The operations log
id_ID: Operasi log

en: We are going to write a detailed log of all the database changes performed. It should help in the case you need to restore something important. The log will be written to the file:
id_ID: Kita akan menulis log rinci dari semua perubahan database dilakukan. Ini akan membantu dalam kasus Anda perlu mengembalikan sesuatu yang penting. log akan ditulis ke file:

en: Uncheck if you do not want to write the operations log (we recommend to keep it checked)
id_ID: Hapus centang jika Anda tidak ingin menulis log operasi (kami sarankan untuk tetap memeriksanya)

en: You have been warned...
id_ID: Anda telah diperingatkan...

en: Please confirm by checking the box below:
id_ID: Silahkan konfirmasi dengan mencentang kotak di bawah ini:

en: I have read and understood everything written on this page. I am aware that by using this tool I may loose some content of my website. I have made a database backup and know how to restore it if necessary. I am fully responsible for the results.
id_ID: Saya telah membaca dan memahami semua yang tertulis di halaman ini. Saya sadar bahwa dengan menggunakan alat ini saya dapat kehilangan beberapa konten dari website saya. Saya telah membuat backup database dan tahu bagaimana untuk mengembalikannya jika perlu. Saya bertanggung jawab penuh atas hasil.

en: Process with the Clean-up
id_ID: Proses dengan Clean-up

en: Default
id_ID: kegagalan

en: Section
id_ID: Bagian

en: Show all sections
id_ID: Tampilkan semua bagian

en: Save &amp; Reload
id_ID: Simpan &amp; Reload

en: You need to update WordPress to 4.5 or later to get Fields Settings section
id_ID: Anda perlu memperbarui WordPress ke 4.5 atau yang lebih baru untuk mendapatkan bagian Fields Settings

en: Fields Settings
id_ID: Pengaturan Fields

en: WPGlobus Settings
id_ID: Pengaturan WPGlobus

en: Languages
id_ID: Bahasa

en: Enabled Languages
id_ID: diaktifkan Bahasa

en: These languages are currently enabled on your site.
id_ID: Bahasa ini saat ini diaktifkan di situs Anda.

note: / translators: %1$s and %2$s - placeholders to insert HTML link around 'here'
en: or Add new Language %1$s here %2$s
id_ID: Atau Tambahkan Bahasa baru %1$s di sini %2$s

en: Add Languages
id_ID: Tambahkan Bahasa

en: Language Selector Mode
id_ID: Mode Pemilih Bahasa

en: Two-letter Code with flag (en, ru, it, etc.)
id_ID: Dua huruf Kode dengan bendera (en, ru, it, dll)

en: Full Name (English, Russian, Italian, etc.)
id_ID: Nama Lengkap (Inggris, Rusia, Italia, dll.)

en: Full Name with flag (English, Russian, Italian, etc.)
id_ID: Nama lengkap dengan bendera (Inggris, Rusia, Italia, dll.)

en: Flags only
id_ID: Hanya bendera

en: Choose the way language name and country flag are shown in the drop-down menu
id_ID: Pilihlah nama bahasa dan bendera negara yang ditunjukkan di menu drop-down

en: Language Selector Menu
id_ID: Bahasa Pemilih menu

en: No menus have been created yet. Create some.
id_ID: Belum ada menu yang dibuat. Buat beberapa.

en: Choose the navigation menu where the language selector will be shown
id_ID: Pilih menu navigasi di mana pemilih bahasa akan ditampilkan

en: "All Pages" menus Language selector
id_ID: "Semua Halaman" menu Bahasa pemilih

en: Adds language selector to the menus that automatically list all existing pages (using `wp_list_pages`)
id_ID: Menambahkan pemilih bahasa untuk menu yang secara otomatis daftar semua halaman yang ada (menggunakan `wp_list_pages`)

en: Custom CSS
id_ID: CSS kustom

en: Here you can enter the CSS rules to adjust the language selector menu for your theme. Look at the examples in the `style-samples.css` file.
id_ID: Di sini Anda dapat memasukkan aturan CSS untuk mengatur menu pemilih bahasa untuk tema Anda. Lihatlah contoh dalam file `gaya-samples.css`.

en: Post types
id_ID: Jenis posting

en: Uncheck to disable WPGlobus
id_ID: Hapus centang untuk menonaktifkan WPGlobus

en: Custom JS Code
id_ID: Kode JS kustom

en: Title
id_ID: Judul

en: (Paste your JS code here.)
id_ID: (Paste kode JS Anda di sini.)

en: Description
id_ID: Deskripsi

en: Here you can specify which fields should be considered multilingual by WPGlobus. To exclude a field, uncheck it and then press the button below.
id_ID: Di sini Anda dapat menentukan bidang mana yang harus dianggap multibahasa oleh WPGlobus. Untuk mengecualikan sebuah bidang, hapus centang dan kemudian tekan tombol di bawah ini.

en: Thank you for installing WPGlobus!
id_ID: Terima kasih telah menginstal WPGlobus!

en: Read About WPGlobus
id_ID: Baca Tentang WPGlobus

en: Click the <strong>[Languages]</strong> tab at the left to setup the options.
id_ID: Klik tab <strong>[Bahasa]</ strong> di sebelah kiri untuk menyiapkan opsi.

en: Should you have any questions or comments, please do not hesitate to contact us.
id_ID: Jika Anda memiliki pertanyaan atau komentar, jangan ragu untuk menghubungi kami.

en: Sincerely Yours,
id_ID: Hormat kami,

en: The WPGlobus Team
id_ID: Tim WPGlobus

note: / translators: %?$s: HTML codes for hyperlink. Do not remove.
en: We would hate to see you go. If something goes wrong, do not uninstall WPGlobus yet. Please %1$stalk to us%2$s and let us help!
id_ID: Kami akan suka melihat Anda pergi. Jika ada yang salah, jangan uninstall WPGlobus belum. Silakan %1$sberbicara dengan kami%2$s dan kami akan membantu!

en: Please note that if you deactivate WPGlobus, your site will show all the languages together, mixed up. You will need to remove all translations, keeping only one language.
id_ID: Perlu diketahui bahwa jika Anda menonaktifkan WPGlobus, situs Anda akan menampilkan semua bahasa bersama-sama, bercampur. Anda harus menghapus semua terjemahan, menjaga hanya satu bahasa.

note: / translators: %s: link to the Clean-up Tool
en: If there are just a few places, you should edit them manually. To automatically remove all translations at once, you can use the %s. WARNING: The clean-up operation is irreversible, so use it only if you need to completely uninstall WPGlobus.
id_ID: Jika hanya ada beberapa tempat, Anda harus mengeditnya secara manual. Untuk secara otomatis menghapus semua terjemahan sekaligus, Anda dapat menggunakan %s . PERINGATAN: Operasi pembersihan tidak dapat diubah, jadi gunakan hanya jika Anda benar-benar menghapus WPGlobus.

note: / translators: %?$s: HTML codes for hyperlink. Do not remove.
en: %1$sClean-up Tool%2$s
id_ID: %1$sAlat Pembersih%2$s

note: / translators: %s: name of current theme
en: Sorry, WPGlobus customizer doesn't support current theme %s.
id_ID: Maaf, WPGlobus customizer tidak mendukung tema saat ini %s .

note: / translators: %?$s: HTML codes for hyperlink. Do not remove.
en: Please use %1$sWPGlobus options page%2$s instead.
id_ID: Silakan gunakan %1$sWPGlobus halaman pilihan%2$s sebagai gantinya.

en: WPGlobus News
id_ID: Berita WPGlobus

en: Options updated
id_ID: Pilihan diperbarui

en: Please enter a language code!
id_ID: Masukkan kode bahasa!

en: Language code already exists!
id_ID: Kode bahasa sudah ada!

en: Please specify the language flag!
id_ID: Silakan tentukan bendera bahasa!

en: Please enter the language name!
id_ID: Harap masukkan nama bahasa!

en: Please enter the language name in English!
id_ID: Masukkan nama bahasa dalam bahasa Inggris!

en: Please enter the locale!
id_ID: Masukkan lokal yang!

en: Edit Language
id_ID: mengedit Bahasa

en: Delete Language
id_ID: Hapus Bahasa

en: Add Language
id_ID: Tambahkan Bahasa

en: Language Code
id_ID: Kode bahasa

en: 2-Letter ISO Language Code for the Language you want to insert. (Example: en)
id_ID: 2-Surat Kode bahasa ISO untuk Bahasa yang ingin Anda masukkan. (Contoh: en)

en: Language flag
id_ID: Bendera bahasa

en: Name
id_ID: Nama

en: The name of the language in its native alphabet. (Examples: English, Русский)
id_ID: Nama bahasa dalam alfabet aslinya. (Contoh: English, Русский)

en: Name in English
id_ID: Nama dalam bahasa Inggris

en: The name of the language in English
id_ID: Nama bahasa dalam bahasa Inggris

en: Locale
id_ID: Lokal

en: PHP/WordPress Locale of the language. (Examples: en_US, ru_RU)
id_ID: PHP / WordPress Lokal bahasa. (Contoh: en_US, id_ID)

en: Save Changes
id_ID: Simpan perubahan

en: Are you sure you want to delete?
id_ID: Apakah Anda yakin ingin menghapus?

en: Back to the WPGlobus Settings
id_ID: Kembali ke Pengaturan WPGlobus

en: Current Version
id_ID: Versi sekarang

en: Get it now!
id_ID: Dapatkan itu sekarang!

en: Installed
id_ID: Dipasang

en: Help Desk
id_ID: help Desk

en: Contact WPGlobus Support
id_ID: Dukungan kontak WPGlobus

en: Thank you for using WPGlobus!
id_ID: Terima kasih telah menggunakan WPGlobus!

en: Our Support Team is here to answer your questions or concerns.
id_ID: Tim Dukungan kami di sini untuk menjawab pertanyaan Anda atau masalah.

en: Click the blue round button at the bottom right to open the Contact Form.
id_ID: Klik tombol bulat biru di kanan bawah untuk membuka Formulir Kontak.

en: Type in your name, email, subject and the detailed message.
id_ID: Ketik nama, email, subjek dan pesan terperinci Anda.

en: If you can make a screenshot demonstrating the problem, please attach it.
id_ID: Jika Anda bisa membuat tangkapan layar yang menunjukkan masalahnya, lampirkan.

en: Please note: we will receive some debug data together with your request. See the "Technical Information" table for the details.
id_ID: Harap dicatat: kami akan menerima beberapa data debug bersama dengan permintaan Anda. Lihat tabel \ "Informasi Teknis " untuk rinciannya.

en: To help us serve you better:
id_ID: Untuk membantu kami melayani Anda lebih baik:

en: Please check if the problem persists if you switch to a standard WordPress theme.
id_ID: Harap periksa apakah masalah berlanjut jika Anda beralih ke tema standar WordPress.

en: Try deactivating other plugins to see if any of them conflicts with WPGlobus.
id_ID: Cobalah menonaktifkan plugin lain untuk melihat apakah salah satu dari mereka bertentangan dengan WPGlobus.

en: Technical Information
id_ID: Informasi teknis

note: / Do not translate
en: Error while saving.
id_ID: Galat ketika sedang menyimpan.

note: / Do not translate
en: g:i:s a
id_ID: H.i.s

note: / Do not translate
en: Draft saved at %s.
id_ID: Konsep disimpan di %s.

[ctx: word count: words or characters?]
note: / Do not translate
en: words
id_ID: kata

en: WPGlobus widget
id_ID: Widget WPGlobus

en: Add language switcher
id_ID: Menambahkan switcher bahasa

en: List
id_ID: Daftar

en: List with flags
id_ID: Daftar dengan bendera

en: Select
id_ID: Memilih

en: Select with language code
id_ID: Pilih dengan kode bahasa

en: Dropdown with flags
id_ID: Dropdown dengan bendera

en: Selector type
id_ID: Jenis pemilih

en: You cannot disable the main language.
id_ID: Anda tidak dapat menonaktifkan bahasa utama.

en: *) Available after the menu is saved.
id_ID: *) Tersedia setelah menu tersebut disimpan.

note: / Do not translate
en: You are customizing %s
id_ID: Anda sedang menyuaikan %s

note: / Do not translate
en: Word count: %s
id_ID: Jumlah kata: %s

note: / Do not translate
en: Last edited by %1$s on %2$s at %3$s
id_ID: Terakhir disunting oleh %1$s pada %2$s pukul %3$s

note: / Do not translate
en: Last edited on %1$s at %2$s
id_ID: Terakhir disunting pada %1$s pukul %2$s

note: / Do not translate
en: Enter title here
id_ID: Masukkan judul disini

note: / Do not translate
en: Invalid taxonomy
id_ID: Taksonomi tidak sah

en: You must enable Pretty Permalinks to use WPGlobus.
id_ID: Anda harus mengaktifkan Permalinks Cukup menggunakan WPGlobus.

en: Please go to Settings > Permalinks > Common Settings and choose a non-default option.
id_ID: Silakan pergi ke Settings > Permalinks > Umum Pengaturan dan memilih pilihan non-default.

en: Add
id_ID: Menambahkan

en: WARNING: old version of the ReduxFramework is active!
id_ID: PERINGATAN: versi lama ReduxFramework aktif!

note: / translators: ReduxFramework - %1$s version, %2$s folder where installed
en: The currently active ReduxFramework (version %1$s) was loaded from the %2$s folder.
id_ID: The ReduxFramework sedang aktif (versi %1$s) dimuat dari %2$s folder.

note: / translators: %1$s placeholder for the link to ReduxFramework plugin
en: We recommend you to install the most recent version of the ReduxFramework plugin: %1$s.
id_ID: Kami menyarankan Anda untuk menginstal versi terbaru dari plugin ReduxFramework: %1$s.

en: Use the <strong>[Languages Table]</strong> section to add a new language or to edit the language attributes: name, code, flag icon, etc.
id_ID: Gunakan <strong>[Bahasa Table]</strong> untuk menambahkan bahasa baru atau mengedit bahasa atribut: nama, kode, ikon bendera, dll

en: Deactivating / Uninstalling
id_ID: Menonaktifkan / Menanggalkan

en: Welcome!
id_ID: SELAMAT DATANG!

en: No navigation menu
id_ID: Tidak ada menu navigasi

en: Select navigation menu
id_ID: Pilih menu navigasi

note: / translators: %s placeholder for the icon (actual picture)
en: Place the <strong>main language</strong> of your site at the top of the list by dragging the %s icons.
id_ID: Tempatkan <strong>bahasa utama</strong> dari situs Anda di bagian atas daftar dengan menyeret %s ikon.

en: <strong>Uncheck</strong> the languages you do not plan to use.
id_ID: <strong>Hapus tanda centang</strong> bahasa Anda tidak berencana untuk menggunakan.

en: <strong>Add</strong> more languages using the section below.
id_ID: <strong>Tambah</strong> bahasa lainnya menggunakan bagian bawah.

en: When done, click the [Save Changes] button.
id_ID: Setelah selesai, klik [Save Changes] tombol.

en: Choose a language you would like to enable. <br>Press the [Save Changes] button to confirm.
id_ID: Pilih bahasa yang Anda ingin mengaktifkan. Situs Tekan tombol [Save Changes] tombol untuk konfirmasi.

en: Instructions:
id_ID: Petunjuk:

en: NOTE: you cannot remove the main language.
id_ID: CATATAN: Anda tidak dapat menghapus bahasa utama.

en: Select a language
id_ID: Pilih bahasa

en: (Found in some themes)
id_ID: (Ditemukan dalam beberapa tema)

en: Enable
id_ID: Memungkinkan

en: (Optional)
id_ID: (Pilihan)

en: Languages table
id_ID: Tabel bahasa

en: Use this table to add, edit or delete languages.
id_ID: Gunakan tabel ini untuk menambahkan, mengedit atau menghapus bahasa.

en: Read the Quick Start Guide
id_ID: Baca Panduan Ringkas

en: Visit our website
id_ID: Kunjungi situs web kami

en: Buy WooCommerce WPGlobus extension
id_ID: Membeli ekstensi WooCommerce WPGlobus

en: Collaborate on GitHub
id_ID: Berkolaborasi pada GitHub

en: Like us on Facebook
id_ID: Sukai Kami di Facebook

en: Follow us on Twitter
id_ID: Ikuti kami di Twitter

en: Find us on LinkedIn
id_ID: Temukan kami di LinkedIn

en: Circle us on Google+
id_ID: Lingkaran kami di Google+

en: item
id_ID: barang

en: items
id_ID: item

en: Code
id_ID: Kode

en: Edit
id_ID: mengedit

en: Delete
id_ID: Menghapus

en: File
id_ID: Mengajukan

en: Flag
id_ID: Bendera

en: Language name
id_ID: Nama bahasa

en: English language name
id_ID: Nama bahasa Inggris

en: No items found
id_ID: Tidak ada item yang ditemukan

en: Add new Language
id_ID: Menambahkan bahasa baru

en: Default language
id_ID: bahasa default

en: We rely on your support!
id_ID: Kami mengandalkan dukungan Anda!

en: Please consider a small donation to support the future development.
id_ID: Silakan mempertimbangkan sumbangan kecil untuk mendukung pembangunan masa depan.

en: Thank you!
id_ID: Terima kasih!

en: Advanced features and tweaks: URL translation, multilingual SEO analysis, separate publishing and more!
id_ID: fitur canggih dan tweak: URL translation, analisis SEO multibahasa, penerbitan terpisah dan banyak lagi!

en: Get WPGlobus Plus now!
id_ID: Dapatkan WPGlobus Ditambah sekarang!
