WPGlobus Multilingual - en to ar translation catalogue (133 entries)

en: Guide
ar: الدليل

en: WPGlobus Help Desk
ar: WPGlobus دائرة المساعدة

en: Add-ons
ar: الإضافات

en: Quick Start
ar: بداية سريعة

note: / Do not translate
en: Settings
ar: الإعدادت

en: FAQ
ar: أسئلة متداولة

en: Attention: the Multibyte String PHP extension (`mbstring`) is not loaded!
ar: إنتباه: سلسلة البايت المتعدد إضافة PHP (mbstring) غير مُحمل!

en: The mbstring extension is required for the full UTF-8 compatibility and better performance. Without it, some parts of WordPress and WPGlobus may function incorrectly. Please contact your hosting company or systems administrator.
ar: إضافة الـ"mbstring" مطلوبة من أجل دعم UTF-8 الكامل و أداء أفضل. من غيرها، بعض الأجزاء من  WordPress و WPGlobus ربما لن تعمل جيداً. من فضلك إتصل بشركة الإستضافة الخاصة بك أو مدير النظام.

en: Go to WPGlobus Settings
ar: إذهب إلي إعدادت WPGlobus

en: Easy as 1-2-3:
ar: سهل مثل 1-2-3:

en: Go to WPGlobus admin menu and choose the countries / languages;
ar: إذهب إلي قائمة المدير الخاصة بـWPGlobus وإختر البلاد/اللغة;

en: Enter the translations to the posts, pages, categories, tags and menus using a clean and simple interface.
ar: أدخل الترجمة إلي المنشورات، الصفح، الأقسام، الإشارات و القوائم مستخدماً واجهة بسيطة ونظيفة.

en: Switch languages at the front-end using a drop-down menu with language names and country flags.
ar: غير اللغة في الواجهة بإستخدام القائمة المنسدلة مع أسماء اللغات و أعلام الدول.

en: Links:
ar: الراوبط:

en: FAQs
ar: الأسئلة المتكررة

en: Contact Us
ar: إتصل بنا

en: Please give us 5 stars!
ar: من فضلك أعطنا 5 نجوم!

en: WPGlobus does not translate texts automatically!
ar: WPGlobus  لا يُترجم النصوص تلقائياً!

en: There are many translation companies and individual translators who can help you write and proofread the texts.
ar: هناك شركات ترجمة كثيرة و مترجمين مستقلين يمكنهم مساعدتك في ترجمة وتصحيح الأخطاء في نصوصك.

en: When you choose a translator, please look at their native language, country of residence, specialization and knowledge of WordPress.
ar: حينما تختر مترجماً، من فضلك أنظر إلي لغتهم الأم، بلد المعيشة، التخصص ومعرفتة بـ WordPress.

note: / translators: %s are used to insert HTML link. Keep them in place.
en: We are planning to maintain a %s list of translators %s on the WPGlobus website. This is not an endorsement, just a courtesy. Please contact them directly and let us know how did it work for you!
ar: نحن نخطط لإبقاء %sقائمة بالمترجمين %s في موقع WPGlobus. هذا ليس إقرار، هي فقط مجاملة. من فضلك تواصل معهم وأعلمنا ماذا حدث معك!

en: Important notes:
ar: ملاحظات هامة:

en: WPGlobus only supports the localization URLs in the form of <code>example.com/xx/page/</code>. We do not plan to support subdomains <code>xx.example.com</code> and language queries <code>example.com?lang=xx</code>.
ar: WPGlobus يدعم فقط ترجمة الروابط في الصيغة<code>example.com/xx/page/</code>. نحن لا ننوي دعم النطاقات الفرعية<code>xx.example.com</code> وعلامات اللغة <code>example.com?lang=xx</code>.

en: Some themes and plugins are <strong>not multilingual-ready</strong>.
ar: بعض الثيمات و الإضافات هي<strong>ليس لديها لغات متنوعة</strong>.

en: They might display some texts with no translation, or with all languages mixed together.
ar: هذا ربما يظهر بعض الكتابات بدون ترجمة، أو مع كل اللغات مختلطة.

note: / translators: %s are used to insert HTML link. Keep them in place.
en: Please contact the theme / plugin author. If they are unable to assist, consider %s hiring the WPGlobus Team %s to write a custom code for you.
ar: من فضلك تواصل مع مالك الإضافة أو الثيم. إذا كانوا لا يستطيعوا المساعدة، فكر في %s تأجير فريق WPGlobus%s لكي يكتب كود مخصص لك.

en: View free and premium WPGlobus extensions
ar: أظهر إضافات WPGlobus المجانية والممتازة

en: Multilingual Everything!
ar: عدد لغات كل شئ!

en: WPGlobus is a family of WordPress plugins assisting you in making multilingual WordPress blogs and sites.
ar: WPGlobus هي عائلة من إضافات ووردبريس يساعد في جعل المواقع و المدونات متعددة اللغة.

en: Remove the WPGlobus settings (not recommended)
ar: إمسح إعدادات WPGlobus (غير مُفضل)

en: Clean-up Tool
ar: أداة التنظيف

en: Support
ar: الدعم الفني

en: WARNING: this operation is non-reversible. It is strongly recommended that you backup your database before proceeding.
ar: تحذير: العملية لا يمكن الرجوع عنها. يُفضل بشدة أن تعمل نسخة إحتياطية لقاعدة البيانات قبل المتابعة.

en: You have been warned...
ar: لقد تم تحذيرك...

en: YES, I CONFIRM
ar: أجل، أنا أؤكد

en: Default
ar: الأفتراضي

en: Section
ar: قسم

en: WPGlobus Settings
ar: إعدادات WPGlobus

en: Languages
ar: اللغات

en: Enabled Languages
ar: اللغات المفعلة

en: These languages are currently enabled on your site.
ar: هذه اللغات هي حالياً مفغلة علي موقعك.

note: / translators: %1$s and %2$s - placeholders to insert HTML link around 'here'
en: or Add new Language %1$s here %2$s
ar: أو أضف لغة جديدة %1$s هنا %2$s

en: Add Languages
ar: أضف لغة

en: Language Selector Mode
ar: وضع محدد اللغة

en: Flags only
ar: أعلام فقط

en: Choose the way language name and country flag are shown in the drop-down menu
ar: إختر الطريقة بحيث كيفية ظهور أسم اللغة والعلم في القائمة المنسدلة

en: Language Selector Menu
ar: قائمة إختيار اللغة

en: No menus have been created yet. Create some.
ar: لا قوائم قد أونشئت بعد، أنشئ البعض.

en: Custom CSS
ar: نمط مخصص

en: Post types
ar: نوع المنشورات

en: Redirect
ar: إعادة توجية

en: Title
ar: المسمى الوظيفي

en: Label
ar: عنوان

en: Description
ar:  الوصف

en: Thank you for installing WPGlobus!
ar: شكراً لك لتثبيت WPGlobus !

en: Read About WPGlobus
ar: إقرأ عن WPGlobus

en: WPGlobus News
ar: أخبار WPGlobus

en: Options updated
ar: الإعدادات حُدثت

en: Please enter a language code!
ar: من فضلك أدخل كود لغة!

en: Language code already exists!
ar: كود اللغة موجود مسبقاً!

en: Please specify the language flag!
ar: من فضلك حدد علم اللغة!

en: Please enter the language name!
ar: من فضلك أدخل أسم اللغة!

en: Please enter the language name in English!
ar: من فضلك أدخل اللغة في الإنجليزية!

en: Please enter the locale!
ar: من فضلك أدخل اللفة!

en: Edit Language
ar: تعديل اللغة

en: Delete Language
ar: مسح اللغة

en: Add Language
ar: اضافة لغة

en: Language Code
ar: كود اللغة

en: Language flag
ar: علم اللغة

en: Name
ar: الأسم

en: The name of the language in its native alphabet. (Examples: English, Русский)
ar: أسم اللغة في اللغة الأم.(أمثلة: العربية، English)

en: Name in English
ar: الأسم في الإنجليزية

en: The name of the language in English
ar: أسم اللغة في الإنجليزية

en: Locale
ar: منطقة اللغة

en: Save Changes
ar: حفظ التغييرات

en: Are you sure you want to delete?
ar: هل أنت متأكد من المسح؟

en: Current Version
ar: النسخة الحالية

en: Get it now!
ar: إحصل عليها الأن!

en: Installed
ar: مُثبت

en: Help Desk
ar: طاولة المساعدة

en: Contact WPGlobus Support
ar: تواصل مع دعم WPGlobus

en: Thank you for using WPGlobus!
ar: شكراً لك لإستعمال WPGlobus!

en: Technical Information
ar: المعلومات التقنية

note: / Do not translate
en: Error while saving.
ar: حصل خلل أثناء حفظ التغييرات.

note: / Do not translate
en: Draft saved at %s.
ar: تمّ حفظ المسودة - %s

[ctx: word count: words or characters?]
note: / Do not translate
en: words
ar: كلمات

en: Add language switcher
ar: أضف مبدل اللغة

en: Flags
ar: أعلام

en: List
ar: قائمة

en: List with flags
ar: قائمة بالأعلام

en: Select
ar: تحديد

en: Select with language code
ar: حدد كود اللغة

en: Dropdown
ar: القوائم المنسدلة

note: / Do not translate
en: You are customizing %s
ar: أنت الآن تقوم بتخصيص %s

note: / Do not translate
en: Word count: %s
ar: عدد الكلمات: %s

note: / Do not translate
en: Last edited by %1$s on %2$s at %3$s
ar: آخر تحرير بواسطة  %1$s في يوم  %2$s الساعة  %3$s

note: / Do not translate
en: Last edited on %1$s at %2$s
ar: آخر تحرير في  %1$s في يوم  %2$s

note: / Do not translate
en: Enter title here
ar: أدخل العنوان هنا

note: / Do not translate
en: Invalid taxonomy
ar: فئة غير صالحة

en: Add
ar: إضافة

en: Welcome!
ar: مرحباً!

en: Instructions:
ar: تعليمات:

en: NOTE: you cannot remove the main language.
ar: ملحوظة: لا يمكنك مسح اللغة الرئيسية.

en: Select a language
ar: حدد لغة

en: Enable
ar: مُفعّل

en: (Optional)
ar: (إختياري)

en: Languages table
ar: لائحة اللغات

en: Use this table to add, edit or delete languages.
ar: إستخدم هذه اللأئحة لكي تضيف،تعدل أو تزيل اللغات.

en: Read the Quick Start Guide
ar: إقرأ دليل البدء السريع

en: Visit our website
ar: زر موقعنا الإلكتروني

en: Collaborate on GitHub
ar: ساعد في GitHub

en: Like us on Facebook
ar: أعُجب بنا علي فيسبوك

en: Follow us on Twitter
ar: إتبعنا علي تويتر

en: Find us on LinkedIn
ar: جدنا علي LinkedIn

en: Circle us on Google+
ar: أتبعنا علي جوجل بلس

en: item
ar: عنصر

en: items
ar: عناصر

en: Code
ar: رمز

en: Edit
ar: تعديل

en: Delete
ar: محو

en: File
ar: ملف

en: Flag
ar: اشارة بعلم

en: Language name
ar: أسم اللغة

en: English language name
ar: أسم اللغة بالإنجليزية

en: No items found
ar: لم يتم العثور على شيء

en: Add new Language
ar: أضف لغة جديدة

en: Default language
ar: اللغة الافتراضية

note: / Do not translate
en: Select an item
ar: اختر عنصر

note: / Do not translate
en: No items of this type were found.
ar: لم يتم العثور على عناصر من هذا النوع.

en: We rely on your support!
ar: نحن نعتمد علي دعمك لنا!

en: Please consider a small donation to support the future development.
ar: من فضلك فكر في تبرع بنسبة بسيطة لدعم التطوير في المستقبل.

en: Thank you!
ar: شكراً لك!

en: Get WPGlobus Plus now!
ar: أحصل علي WPGlobus الأضافي الأن!
